شنبه 11 شهریور 1391

خبرخوان یا Rss چیست؟

ساختار یک فید rss از زبان اکس‌ام‌ال تشکیل شده‌است. شما نیز می‌توانید با استفاده از زبان XML یک rss برای سایت خودتان درست کنید.

بسته به نوع نسخهٔ rss که استفاده می‌کنید، ساختار فیدهای شما متفاوت می‌شوند.
RSS یا همان Really Simple Syndication چیزی نیست به جز یک نشانه‌گذاری استاندارد شده XML، که محتوایی که قصد به اشتراک گذاشتن آن را دارید را توصیف می‌کند. به این ترتیب با قرار دادن یک قسمت RSS یک سایت در متن سایت دیگر، با عوض‌شدن اخبار و عناوین سایت اول، این محتویات هم در سایت دوم به صورت خودکار عوض می‌شوند.
RSS چیست؟ RSS روشی برای توصیف اخبار و محتوی وب می‌باشد که برای توزیع از طریق یک ناشر آن‌لاین به کاربران وب بکار می‌رود این برنامه، کاربردی از زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر (XML) است که بوسیله کنسرسیومResource Description Framework (RDF) پشتیبانی می‌شود. هرگاه وب‌گاهی قصد داشته باشد محتوی مطالب خود را منتشر کند توصیفی از آن محتوی به شکل یک مدرک RSS تهیه می‌کند که یک کاربر با یک مرورگر یا برنامه خاصی که قابلیت خواندن محتوی توزیع‌شده به این وسیله را داشته باشد، می‌تواند آن مطالب را دریافت کند." RSS برای اولین بار توسط Netscape در اواخر سال 1999 میلادی با
ارائه RSS 0.9 ارائه شد پس از مدتی با کناره گیری Netscape از بخش تجاری، Userland که محصولات وبلاگ نویسی را گسترش می‌داد توسعه آن را به عهده گرفت و ویرایشRSS 0.91 را تولید کرد سپس ویرایش‌های v0.92، v0.93 و v0.94 را تهیه کرد و اخیرا ویرایش‌های RSS 1.0 و RSS 2.0 را ارائه کرده‌است.
کاربردهای اصلی RSS دو مورد زیر هستند: - نمایش تازه‌ترین عناوین وب‌سایت‌های دیگر در وب‌سایت خود و یا بالعکس ( اشتراک مطالب جدید) - دریافت جدیدترین مطالب سایت‌های مورد علاقه با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه ( وبگردی با کارآیی بیشتر)
مبنای توسعه RSS و یا امکانات مشابه این است که وب‌سایت‌های مختلف موجود اطلاعات خود را با قالب خاص خود نمایش می‌دهند.
RSS Reader چیست؟ RSS Reader یک نرم‌افزار RSSخوان الکترونیکی است. اکنون نرم‌افزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارند که می‌توان با دانلود آنها RSS خواند. اما به تازگی مرورگرهای اینترنتی نیز به سیستم RSS‌خوانی الکترونیکی مجهز شده‌اند.
Feedshow.ir نیز یک RSS Reader آن لاین است که توسط گروه نوین وب طراحی و راه اندازی شده‌است . این سایت به کلیه وب مستر‌ها و صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌های فارسی این امکان را می‌دهد تا با درج لینک‌های RSS خود باعث باعث افزایش بازدید سایت یا وبلاگ خود شوند و امتیاز خود را در موتور‌های جستجو افزایش دهند . همچنین با این کار گروه نوین وب را در تهیه بزرگترین بانک جامع آر اس اس یاری نموده‌اید.
RSS Reader های آنلاین پاسخگوی بهتری در این زمینه هستند نمونه بارز آن سایت GlanceRSS است که تمام فیدهای ثبت شده کاربران را یک جا به اشتراک همگان درمیآورد. این قابلیت باعث می‌شود که شما حتی از فیدهای مورد علاقه دیگران هم استفاده کنید و با مطالب سایتهای مختلف آشنا شوید و همینطور در قسمت علاقه مندیها عناوین را برای شما ذخیره کرده تا اینکه به سایت مراجعه کنید.

در فروشگاه ساز آوا RSS (خبرخوان) در تمامی نقاط مهم استفاده شده است .

 
LiveZilla Live Help